Yatağan AAT MUSKİ’ye Devroldu

Muğla’nın Yatağan ilçesinde 17 Ocak 2013 tarihinde yapımına başlanan ve son 1 yıldır yüklenici firma tarafından işletilen Yatağan AAT kesin kabulü yapılarak işletmesi MUSKİ Genel Müdürlüğü’ne devroldu. 


Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü ile İller Bankası tarafından ortaklaşa olarak 17 Ocak 2013 tarihinde yapımına başlanan Yatağan Atıksu Arıtma Tesisi kesin kabulü yapılarak MUSKİ Genel Müdürlüğüne devroldu.

Devreye alınmasından itibaren 1 yıl boyunca yüklenici firma tarafından işletilen Yatağan AAT’nin kesin kabulü 13 Aralık 2016 tarihinde yapıldı. 4 Bin 280 metreküp gün kapasiteye sahip olan arıtma tesisi, Yatağan ilçesinin nüfusunun yüzde 80’ine hitap ediyor.

Yatağan’ın 2023 yılı nüfusuna hizmet verecek bir arıtma tesisi yapıldığını belirten MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, “Yatağan AAT 2023 yılı nüfus artışında 28 bin nüfusa göre projelendirilmiştir. Tesis son 1 yıldır şartname gereği yüklenici firma tarafından işletiliyordu. Yüklenici firma tesisi işlettiği süre içerisinde gördüğü eksiklikleri düzeltti. 13 Aralık 2016 tarifinde gerçekleşen kesin kabul ile tesis Genel Müdürlüğümüze devroldu. Yatağan AAT projesi uzun havalandırmalı aktif çamur projesi olarak tasarlanan tesis, giriş terfi merkezi, ön fiziksel arıtma ünitesi, parshall savağı, havalandırma havuzları, çöktürme havuzları ve çamur susuzlaştırma ünitelerinden oluşmaktadır. Atıksu aldığımız tesisimize ayrıca Bozarmut Mahallemizin atık suyunun da tamamı gelecek” dedi.