Tarım Arazilerinin ve Hayvanların Zarar Görmesini Engelledik

MUSKİ Genel Müdürlüğü, uzun yıllardır dolu olması nedeniyle kış yağışlarıyla birlikte taşan ve tarım arazileri ile hayvanlara zarar veren Milas ilçesinin Gölyaka Mahallesi ve Kapıkırı Mahallesi’ndeki derelerde yaklaşık 2 kilometrelik ıslah çalışması gerçekleştirdi. 


Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü, il genelinde dere ıslah çalışmalarına devam ediyor. MUSKİ Genel Müdürlüğü tarafından son olarak Milas ilçesinin Gölyaka Mahallesi’nde bulunan Peynir ve Çil Pınarı çayı ile Kapıkırı Mahallesi’nde bulunan Kule ve Otlu boğaz çayında yaklaşık 2 kilometrelik dere ıslah çalışması gerçekleştirdi.

MUSKİ Su ve Kanal İşletme Dairesi Başkanlığı 2. Bölge Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından, uzun yıllardır derelerin dolu olması nedeniyle meydana gelen kış yağışlarında taşan ve ekim alanları ile hayvanlara zarar veren derelerde ıslah çalışmaları tamamlandı. Islah çalışmalarıyla birlikte yıllardır kullanılamayan tarım arazilerinde ekim yapılabilecek ve hayvanlar zarar görmeyecek.

MUSKİ ekiplerinin mahallelerinde gerçekleştirdiği dere ıslah çalışmalarını Gölyaka Mahallesi Muhtarı Bülent Kalkancı ve Kapıkırı Mahallesi Muhtarı Necmettin Mekeci de yakından takip etti.

Kalkancı: “Tarım arazilerimiz bu zamana kadar kullanılamıyordu”

Dere ıslah çalışmalarını yakından takip eden Gölyaka Mahallesi muhtarı Bülent Kalkancı, derelerin dolu olması nedeniyle uzun yıllardır tarım arazilerini kullanamadıklarını ve ıslah çalışmaları ile birlikte tarım arazilerinin kullanılabilir vaziyete geldiğini ifade etti. Kalkancı, “Mahallemizde derelerdeki dolgudan dolayı problemlerimiz vardı. Bizde dolgularımızın açılması için MUSKİ Genel Müdürlüğü’ne müracaat ettik. Müracaatımızdan itibaren MUSKİ ekipleri yaklaşık 1 haftalık çalışmalarının ardından derelerimizi temizlediler. Daha önce yolunu bulmayan su artık yolunu buluyor ve ekim arazilerimize zarar vermiyor. Bundan sonra yağmur yağdığından herhangi bir risk altında kalmayacağız ve tarım arazilerimizi rahat bir şekilde kullanacağız. Şahsım ve mahallelilerim adına yaptıkları çalışmalardan dolayı tüm MUSKİ çalışanlarına teşekkür ederim” dedi.

Mekeci: “MUSKİ ekipleri hızlı çalışıyor”

Mahallelerinde bulunan derelerin kış yağışlarıyla birlikte bütün ekinlerine ve hayvanlarına zarar verdiğini belirten Kapıkırı Mahallesi Muhtarı Necmettin Mekeci, MUSKİ ekiplerinin derelerini ıslah etmelerinin ardından bu sıkıntılarının ortadan kalktığını vurguladı. Mekeci, “Yaklaşık 3-4 günlük bir süre içerisinde MUSKİ Genel Müdürlüğüne müracaatta bulunduk ve kendileri hemen bize geri döndüler. Daha önce dere yataklarımızı dolu olduğu için yağışlarla birlikte tüm ekim arazilerimiz su altında kalıyor ve zarar görüyordu. Ayrıca hayvanlarımız da telef oluyordu. MUSKİ ekipleri tarafından yaklaşık 500 metrelik bir alanda dere ıslah çalışması gerçekleştirildi. Bundan sonra geçmişte yaşadığımız sıkıntıları yaşamayacağız. MUSKİ ekipleri çok hızlı çalışıyor. Mahalle halkımız adına Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Sayın Dr. Osman Gürün’e ve MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen’e teşekkürlerimi sunuyorum” diyerek sözlerini tamamladı.