Büyükşehir ve MUSKİ Muğla İçin Çalışıyor

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Hiçbir zaman çözeceğiz demiyoruz. Ne söz verdiysek onu yapıyoruz. Dönemimizin sonunda Muğlamızda yolları yapılmayan, suyu olmayan mahallemizin kalmaması için çalışıyoruz.


İl genelinde görev yapan mahalle muhtarları, Muğla Büyükşehir Belediyesi Muhtarlar masasının düzenlediği 19 Ekim muhtarlar günü etkinliğinde bir araya geldi. Menteşe ilçesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen etkinliğe Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter vekili Hüseyin Daşgın, Büyükşehir Belediyesi Baş Danışmanı Yavuz Kayı, Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürü Baki Ülgen, Büyükşehir Belediyesine bağlı daire başkanları ile il genelinde bulunan muhtarlar katıldı.

Etkinlikte konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, yol arkadaşlarım diye hitap ettiği muhtarlara Büyükşehir Belediyesi’nin çalışmaları hakkında bilgi verdi. 2 buçuk yıl önce olmayan bir belediyeyi kurduklarını hatırlatan Başkan Gürün,  O günden bugüne kadar da yaptıklarımız ve yapacaklarımız konusunda sizleri her daim bilgilendirdik. Biz ne yapacağımızı baştan size söyledik. Ayrıca 2014-2015’de ne yaptık 2016’da ne yapacağımızla ilgili bilgilendirme kitapçıklarını sizlere verdik. Çünkü bizi burada yazılanlarla denetleyin istedik” dedi.

“HEMŞERİME ULAŞMAK İÇİN BEN O YOLU YAPACAĞIM”

Geçmiş yıllarından bir anısını anlatan Büyükşehir Belediye Başkanı Gürün, “Muğla13 bin 247 kilometrekare ile İstanbul’dan daha büyük bir yüz ölçümüne sahip. Bu coğrafyada alt yapı, yol, su çalışmaları için yatırımlar da bir o kadar artıyor. Bizim coğrafyamızın özelliği, bu şikayet değil sadece bilinmesi gereken bir konu. Ben Köyceğiz ziyaretimde Karaçam mahallesine 2 buçuk saatte gittim. Şimdi oranın yolunu yapıyoruz. Yüzölçümü küçük nüfusu 200 ya da 300 olmuş bir önemi yok. Oradaki hemşerilerimize de ulaşabilmeliyiz.” diye konuştu.

“BÜYÜKŞEHİR MUĞLA’YA YATIRIMLARA DEVAM EDECEK”

Özel idare dönemindeki yatırımlar ile 2 buçuk yıllık Büyükşehir Belediyesi dönemindeki yatırımları değerlendiren Dr. Osman Gürün, şunları söyledi;

“Muğla Büyükşehir Belediyesi, MUSKİ Genel Müdürlüğü 2014-2015 yıllarında 247 Milyon liralık yatırım yaptı. 2016 yılında ise 410 Milyonluk liralık yatırım planladık ve bununda yüzde 60’nı geçtik. İl Özel İdaresinin 4 yılda yaptığı yatırım tutarıyla mukayese ettiğimizde Muğla Büyükşehir’in 1 yılda yaptığı yatırım 2 katını oluşturuyor. Yıllardır yapılmayan yollar, işler yapılıyor yapılacak. Hiçbir zaman çözeceğiz demiyoruz. Ne dediysek onu yapıyoruz.”

“BU SENE YOLU BİTMEYEN KÖYLERİN 2017’DE YOLU BİTECEK”

2016 yılındaki çalışmalar kapsamında yolları asfaltlanmayan mahalle yollarının gelecek yıl tamamlanacağını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, haftada 60-70 kilometre yol yaptıklarını söyledi. Başkan Gürün açıklamasında şu sözlere yer verdi;

“2016 yılında 1000 kilometre yol yapıyoruz. Düzenli ve emniyetli yollarda seyahat etmeniz için çalışıyoruz. Toplamda 2600 kilometre yolumuz var. 2017 yılında 1000 kilometre daha yol çalışması planlıyoruz. 2017 sonunda 2 kat kaplaması yapılmamış, su drenasyonu ve büzleri döşenmemiş, işaretlenmemiş tabelaları, dikilmemiş çelik bariyerleri, yolları yapılmamış mahallemiz kalmaması için çalışıyoruz. 2019 yılında Büyükşehir Belediyesi görev alanında olan 2600 kilometrelik yolumuz standartlara uygun, düzenli ve güvenli yollar haline gelecek.” 

“27 SUSUZ MAHALLEMİZ SUYA KAVUŞTU”

 

İçme suyu konusunda 2019 yılında Muğla’da susuz köy bırakmamak için bütün gayretleri ile çalıştıklarını belirten Başkan Gürün sözlerine şöyle devam etti; “Biz geldiğimizden bu yana Muğla genelinde 27 mahallenin içme suyu sorununu giderdik. Dönemimiz sonuna kadar il genelinde içme suyu sıkıntısı çeken mahallemiz kalmaması, vatandaşlarımızı temiz ve kaliteli suya ulaştırmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.