21. Yüzyılda Su Sıkıntısı Çeken Mahalleler Büyükşehirle Suya Kavuşuyor

Ülke Turizmin en önemli şehirlerinden biri olan Muğla’da 21. Yüzyılda içme suyu az olan veya hiç bulunmayan mahallelerin içme suyu sorunu 2 yıllık Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından gideriliyor.

21. Yüzyılda içme suyu sıkıntısı çeken Mahallelerin içme suyu sorununun ortadan kalkacağını söyleyen Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, “Kurulduğumuz zaman il genelinde bazı mahallelerimizin suyunun olmadığını üzüntüyle karşıladım ve ilk işimizin bu yerlerin su sorununu ortadan kaldırmaktı. Şuanda su sorunu çeken mahallelerimiz suyuna kavuşuyor” dedi.


Türkiye’nin önemli turizm kentlerinden biri olan Muğla’da yıllardır içme suyu sıkıntısı yaşayan mahalleler Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğünün çalışmaları sonucu suyuna kavuşuyor. Kuruluşunun ikinci yılında il genelinde hizmetlerini arttıran Muğla Büyükşehir Belediyesine bağlı MUSKİ Genel Müdürlüğü ekipleri, ‘Büyükşehir’ statüsü öncesi köy konumunda olan ve asırlardır suyu olmayan mahallelere su ulaştırıyor. Asırlardır içme suyu olmayan Seydikemer İlçesi Dodurga Mahallesi, Bayır Mahallesi Armutağacı mevkii ve Çökek Mahallesi Boyağacı mevkiilerine su verilmek üzere çalışmaları devam ederken çalışmalar sonucu bir çok mahalle suyuna kavuştu.

BAŞKAN GÜRÜN’E MAHALLE SAKİNLERİNDEN YOĞUN İLGİ

MUSKİ ekiplerinin hizmet çalışmalarını başlattığı yerlerde incelemelerde bulunan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, seracılığın yoğun olduğu Fethiye’nin Gökben ve Bozyer Mahallelerini ziyaret etti. Başkan Osman Gürün’ü çalışma yerinde çiçeklerle karşılayan yaklaşık yüz kişilik mahalle sakini yapılan hizmetlerden dolayı Gürün’e teşekkür etti. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün’le sohbet eden mahalle sakinleri Gürün’e yoğun ilgi gösterdi.

“SU BİZE TAM OLARAK GELMİYORDU”

Başkan Gürün’ü çiçekle karşılayan Bozyer Mahalle Muhtarı Bayram Kaşlı, MUSKİ’ye müracaatlarının ardından gerekli çalışmaların başladığını söyledi. Ana şebekeden sularının yeterli gelmediğini belirten Kaşlı, “Bizim suyumuz bir gün akıyor bir gün akmıyordu. Ana şebekeden gelen su yeterli değildi. 10-15 yıldır su sıkıntısı çekiyoruz. Borularımız eski olduğu için ana şebekedeki su mahallemize ulaşmıyordu. MUSKİ’ye başvurduk konuyu aktardık ve ekiplerde incelemelerde bulundular. İncelemelerin ardından kurumlar arası yazışmalar yapılarak şuanda çalışmalar başladı. Bundan sonra suyumuz her gün akacak” dedi.

“HER TÜRLÜ MASRAFI GÖZE ALARAK SUYU ULAŞTIRACAĞIZ”

2 yıl önce göreve geldiklerinde bazı mahallelerin susuz olduğunu üzüntüyle karşıladığını belirten Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, ilk çalışmalarından birinin de susuz mahallelere su götürmek olduğunu söyledi. Bundan sonra Gökben ve Bozyer Mahallelerinin 365 gün boyunca sudan faydalanabileceğini ifade eden Gürün, şunları söyledi:

“Gökben ve Bozyer mahallelerimize yaklaşık 7 bin 500 metrelik bir içme suyu hattı ve içme suyu deposu yapılacak. Bunun maliyeti de yaklaşık olarak 1 Milyon TL’ye buluyor. Göreve geldiğimde bazı köylerimizin susuz olduğunu üzüntüyle karşıladım. Bizde bir çalışma başlatarak her türlü masrafı göze alarak bunları teker teker çözüyoruz. Bunların bir çoğunu çözüme kavuşturduk. Geriye kalan köylerinde projesi hazırlandı. Tabi ki maliyetleri çok yüksek bu kadar yıl çözülmemiş. Ama biz maliyeti değil o köyün sağlıklı bir içme suyuna kavuşması için gerekli olan yatırımları yapacağız. Yapacak çok işimiz var. Önceliğine ve aciliyetine göre de sıraya soktuk. Dönemimizin sonunda bu tür sıkıntıları çözüme kavuşturmak için gayretle çalışmalarımızı sürdüreceğiz.”