MUSKİ’den Tarihi Köye Hayat Veren Su

MUSKİ Genel Müdürlüğü, Muğla’nın gözde Turizm yerlerinden biri olan Kayaköy’de yaşayan vatandaşların uzun süredir yaşadıkları su sıkıntısını giderdi. Kayaköy Mahallesi sakini Sebahat Erçetin, “Bundan sonra evlerimizde su eksik olmayacak.  Bu çalışma Kayaköy’e tekrardan hayat verecek” dedi.


Türkiye’nin en fazla yağış alan 2. İli konumunda bulunan Muğla’da bu yıl yağışların az olması ve baraj seviyelerinin düşmesi nedeniyle Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü Özel Kalem Müdürlüğü Basın Yayın Birimi kuraklığa dikkat çekmek için bir video hazırladı.

Barajların Su Seviyesi Çok Düşük

MUSKİ Genel Müdürlüğü Basın Yayın Birimin tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre barajlardaki su oranları da son 5 yılın en büyük kuraklığını yaşıyor. Aralık ayı su seviyeleri 2012 yılında Marmaris Atatürk Barajı yaklaşık yüzde 81, Geyik Barajı yaklaşık yüzde 78, Mumcular Barajı ise yaklaşık yüzde 48 oranındayken 2016 yılında yağışların az olması nedeniyle Marmaris Atatürk Barajı Yüzde 74, Geyik Barajı yüzde 27, Mumcular Barajı ise yüzde 8 seviyesine düştü.

32 Kuyuda Su Bitti

Barajların yanı sıra su kuyularında da yaşanan kuraklığa dikkat çeken MUSKİ Genel Müdürlüğü, kendilerine bağlı 584 su kuyusunun olduğunu belirtti. Bu kuyuların çoğunluğunda su seviyeleri minimum düzeye düşerken, 100’ü aşkın kuyuda su seviyeleri düştü. Bunun yanı sıra 32 kuyuda da su tamamıyla bitti. Buna önlem almak için yeraltı kaynaklarının daha verimli kullanılabilmesi adına projeler üretmeye devam eden MUSKİ Genel Müdürlüğü, yağışların düşük oranda seyretmesi durumunda yakın gelecekte kuraklığın kendini daha fazla hissettireceğini vurguladı.

Kuraklığa Dikkat Çekmek İçin “Mannequin Challenge” 

MUSKİ Genel Müdürlüğü kuraklığa dikkat çekmek için son günlerde dünyada ve ülkemizde yeni bir akım olan “Mannequin Challenge” vidosuyla vatandaşların ilgisini çekmeye çalışıyor. Kurumda çalışan personellerle yapılan videoda çalışanlar ve vatandaşlar bulundukları yerde sabit dururken videonun sonunda kuraklıkla ilgili MUSKİ Özel Kalem Müdürü vekili Hatice Gül Yılmaz mesaj veriyor. MUSKİ Genel Müdürlüğü sosyal medya kullanıcıları tarafından büyük ilgi gören “Mannequin Challenge” videosu dışında twitterda #kurakligadikkatcekiyoruz” hashtagi açarak vatandaşların desteğini bekliyor.