Terfi Merkezi’ndeki Patlama Riskinin Önüne Geçtik

Marmaris İlçesinin atıksularının tamamının toplanıp Marmaris Atıksu Arıtma Tesisine pompalandığı Terfi Merkezinin elektrik tesisatında sorun oluştu. Elektrik tesisatının tamiratını tamamlayan MUSKİ Genel Müdürlüğü, kurduğu yeni sitemle birlikte Terfi Merkezinde büyük bir elektrik tasarrufu sağlarken, yangın ve patlama riskinin önüne geçti. 


Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü tarafından işletilen ve Marmaris Atıksu tesisine atıksuyu pompalayan 5 Nolu Terfi Merkezinin elektrik aksamında sorun oluştu. MUSKİ Tesisler Daire Başkanlığı Doğu Bölgesi Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından gerçekleştirilen çalışma ile terfi merkezinin elektriksel parçaları değiştirilirken Merkezde önemli bir elektrik tasarruf sağlandı ve patlama riskinin önüne geçildi.

“YANGIN VE PATLAMA RİSKİ BÜYÜKTÜ”

Çalışmalar hakkında bilgi veren MUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Cem Yaşar, elektriksel arızadan dolayı Terfi merkezinde yangın riskinin oluştuğunu belirtti. Yaşar, “Soft Starter olarak bilinen ve Terfi merkezindeki pompaların devreye alınması için kullanılan elektriksel malzeme arızalandı. Bunun sonucunda Terfi merkezindeki pompalarda aşırı ısınma meydana geldi ve yangın riski oluştu. Bunun önüne geçmek için hemen çalışma başlattık ve gerekli tamirat işlemlerini tamamladık” dedi.

TERFİ MERKEZİNDE ÖNEMLİ TASARRUF SAĞLANDI

 

Arızalı cihazın pompalar ilk devreye alınırken normalden 3 kat daha fazla elektrik enerjisi harcadığını vurgulayan Yaşar, “Normal çalışma akımının 3 katı aşırı akım çekmeleri sebebiyle pompaların sargılarına, kablolarına, aşırı yük binmiş, yüksek derecede patlama ve yangın riski oluşmuştur. Ancak kurulan yeni sistemle birlikte eski sisteme göre çok daha az elektrik harcayacağız ve büyük bir tasarruf sağlayacağız.  Bunun yanı sıra pompaların mekanik ömrü uzatılırken, mekanik, elektriksel ve maddi kayıpların da önüne geçilecek” dedi.